Geçmişte Var Olan Ama Teknolojiyle Yok Olan Meslekler

Teknolojinin insanların hayatını ne kadar olumlu yönde etkilediğini anlatmaya gerek bile yok sanırım. Ama tabi bu herkes için böyle olmayabilir. Geçmişte, cep telefonumuzdaki “alarm” fonksiyonunun işlevini kullanarak geçimini sağlayan insanlar olduğunu düşünürsek, şuan yaşıyorsa çok kızgın olabilir. Şaka bir yana geçmişte var olan ama şuan olmayan mesleklere bir göz atalım isterseniz. 


1. Uyandırıcılık; Geçmişte insanları para karşılığında istedikleri saatte uyandıran güzide insanlarımız vardı. Horozla yarışır cama taş atarlardı. Çalar saatlerin çıkmasıyla gözden kayboldular.

 

 

Bazıları vardı ki mesleklerini daha iyi yapabilmek için uzun çubuklar yapar, kişinin camına aşşağıdan tıklatırlardı.

 

2. Buz Kesiciliği; Eskiden buz dolabı nerede ? Buz, ırmakların, göllerin üzerinden kesilir zengin insanların evlerine servis edilirdi.

 

 

3. Gökyüzü Dinleyiciliği; Radarın henüz keşfedilmediği zamanlar. Havadan ne geçer nereye gider haberimiz olmuyor. İşte tam bu noktada kocaman kulağa benzeyen cihazları kullanan abiler giriyor devreye ve gökyüzünden geçen uçakların motorlarını dinlemeye çalışıyorlar. Tabi bu abilerin duyma özelliklerinin diğer insanlara göre daha iyi olanlardan seçildiğini söylemeye gerek yok sanırım.

 

 

4. Fare Avcılığı; Özellikle Avrupada istihdam edilen bu abiler farelerin kendi yöntemleriyle yakalamaya çalışırlardı. Özellikle Avrupada salgın hastlalıkların başlıca nedeni gittikçe artan fareler olduğu süreçte, bu kişiler devreye giriyor ücretleri karşılığında, evleri işyerlerini farelerden kurtarıyorlardı, tabi bir daha istilaya kadar. 

 

 

 

 

5. Sokak Lambası Yakıcısı; Elektriğin icadından önceydi bu iş. Belli başlı yerlerde olan gazlı sokak lambalarını yakmakla görevli kişiler vardı. 

 

 

 

6. Santral Memurları; Özellikle eski Amerikan filmlerinde de bol bol gördüğümüz güzel santral memurları vardı. Telefonun ilk icadında var olan bir meslekti, telefon trafiğini yöneten insanlardı.

 

 

 

7. Mezar Kazıcıları; 19 uncu yüzyılda, insanların dine ve ölülere bakış açısıyla alakalı kadavra elde etmek çok zordu. Bu kişiler üniversiteler tarafından çalıştırılırlardı, taze mezarları yasadışı yollardan kazar, üniversitelere kadavra temin ederlerdi. Mezar hırsızları da denirdi.

 

 

8. Okuyucular; Genellikle fabrika işçileri tarafından tutulurlardı. Okuma yazma oranının çok az olduğu dönemde, gazete ve dergi gibi yayınların da az oldupu dönemde insanlara gazete, dergi, haber ve sendika yayınlarını okurlardı. Tabi bu mesleği görenlerin aklına ilk (The Reader) filmi gelecektir tahminen.

 

 

9. Bowling Labutu Diziciliği; Bowling labutlarını dizen çocuklardan oluşurdu bu işçiler. Tahmin edileceği üzere şuan gördüğünüz makineler yoktu ve çocuklar dizerdi bu labutları.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Follow DarKafa Sanat Tasarım ve Teknoloji Haberleri on WordPress.com

Blog İstatistikleri

  • 268.105 kişi buradaydı.

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: