Hangimiz Köylü Ekrem Olabildik ?

İnternette gezinirken rastladığım güzel insanlardan biri “Köylü Ekrem” abimiz. Evet ben Köylü Ekrem diyor kendine, üzerine basa basa. Kağıtlarla verilmiş vasıflara ihtiyacı olmadığını söylüyor kendisiyle yapılan röportajda.

koylu-ekrem-heykeltras

Eğitilmiş, yontulmuş, sistem içerisinde bir kalıba sokulmuş bizlerden biri değil o. İmrenilesi bir yaşamı ve hayat hikayesi var. “Ne zaman nerede doğduğumun birilerini ilgilendirdiğini sanmıyorum” diyerek başlıyor sözlerine ve röportajı içerisinde kendi öz cümleleriyle kurduğu o kadar atasözü olabilecek cümleler var ki, Ekrem Abinin bilgeliğine şaşıyorsunuz.

Köylü Ekrem işletme okumuş, devamında amelelik, tarım işçiliği vb bir çok ağır işte çalışmış ama sistemin kendisini içerisine çekip kalıplaştırmaya çalıştığını farkettikten sonra, sistemden uzaklaşmış bir abimiz. 40 yaşında doğduğumu hissediyorum diyor ve çocukluğuma doğru büyüdüğümü hissediyorum diyor röportajında. Ekrem Abi 36 yaşında köyde tamamen kendi çabasıyla heykel sanatına merak sarmış ve röportajın yapıldığı tarihte 7 yıllı bir uğraşla 3 sergiye imza atmış. Ceviz ağacından heykel yapıp, içindeki tahta kurularının zamanla o heykeli bir kanser gibi yok edeceğini söylüyor. Hayatının tamamen estetik ve ahlak kavramları üzerinde yürüdüğünü söylüyor.

koylu-ekrem-heykel-tras

En güzel sözlerinden biri “Ben ellerim kadar varım, yaptıklarım kadar varım”. Ekrem Abi Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Karakaya köyünde yaşıyor. Yıllarca çiftçilik, inşaat, tarım vb işlerle yoğrulmuş. Artık ağaç ve mermerde heykeller yaparak kendini bulduğunu söylüyor. Yaptığı eserler bir çok üniversite profesörünü şaşırtmış. Eserleri Eskişehir Güzel Sanatlar Galerisinde sergileniyor.

Ekrem Abi’miz ve nice Ekrem Abi’lerin ihtiyacı olan kendi başlarına kalabilmek, Evet devlet destekte verse fena olmaz sanıyorum ama o insanları kendi istedikleri kalıplara sokmadan. Özenti kokteyllerde sözde kalbur üstü muhabbetler yaparak değil, köyde evinde kangal yavrularını severek yapmak istiyor Ekrem Abi’miz eserlerini. Doğadan esinlenmek istiyor. Bir balerine vuran rüzgarı şekle dökmek istiyor balerinden ziyade. Ekrem Abi’mizi saygıyla anıyor ve en kısa zamanda çayını içmeye gideceğimiz sözünü veriyoruz. İşte Ekrem Abi’mizin röportajı;

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Follow DarKafa Sanat Tasarım ve Teknoloji Haberleri on WordPress.com

Blog İstatistikleri

  • 257,070 kişi buradaydı.

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: